اطفاي حريق مخازن نفت خام

در مورد اطفاي حريق مخازن نفت خام ( Crude oil ) نكاتي وجود دارد كه در مورد ساير مخازن وجود ندارد . خاموش كردن نفت خام مانند كليه مايعات ديگر در اثر بر هم زدن توازن ميزان هوا و گاز صورت مي گيرد . در هنگام خاموش كردن و اطفاي حريق نفت خام بايد به انتقال حرارت در قسمتهاي پايين تر از سطح آتش و شعله توجه نمود . در اكثر آتش سوزي های مخازن با مخزنی بدون سقف روبرو خواهيم شد كه يا سقف شناور آن غرق شده يا سقف ثابت آن در اثر انفجار و شعله از بين رفته است . بخارات مخلوط نفت خام با ميزان هواي كافي و غير كافي تركيب شده و به آساني احتراق ناقص يا كاملي بوجود مي آورد . به علت پايين تر بودن دماي جوش تركيبات سبك موجود در نفت خام اين تركيبات سريعتر به بخار تبديل شده و در حجم وسيع و زمان كم باعث شعله ور شدن مخزن مي شوند . در همين زمان تركيبات سنگين تر در مجاورت سطح شعله گرم شده ولي اكثرا به دليل نرسيدن به دماي جوش و خروج مواد سبك موجود در لايه هاي پايين تر به جاي آنها به لايه هاي پايين تر سقوط كرده و فقط ميزان كمي از آنها در مراحل اوليه احتراق شركت مي كنند و بعضا به صورت ملكولي در جريان حركتي ناشي از احتراق از سطح شعله و بستر آتش جدا شده و ستون دود را ايجاد مي كنند . سقوط مواد سنگين با دمايي بالا به لايه هاي زيرين شعله باعث انتقال حرارت به شيوه جابجايي مي شود و تبادل حرارت آنها با مايعات ( نفت خام ) باعث گرم شدن آنها و بالا رفتن ملكولهاي سبكتر و رسيدن آنها به بستر آتش و شعله    مي شود .  مواد سبك در نزديكي سطح شعله و بستر آتش به دماي مطلوب جهت تبخير رسيده و بخارات آنها در سطح بستر آتش با هوا تركيب شده و باعث ادامه حريق    مي شوند . هر اندازه حرارت زياد و سوخت ادامه داشته باشد اين حركت ادامه داشته و به قسمتهاي پايين تر و كف مخزن انتقال مي يابد و با كم شدن ميزان آنها به آرامي فاصله شعله تا سطح مايع كمتر مي شود . قبل از آن دماي سطح مايع نزديك به    300 درجه فارنهايت است و با كم شدن فاصله شعله با سطح مايع دما به حدود 600 درجه فارنهايت مي رسد . با رسيدن حرارت به لايه هاي پايين و كف مخزن در صورت موجود بودن آب در آن ناحيه تبخير شده و افزايش حجم بسيار بالاي آن ( در حدود 1600 تا 1700 برابر ) باعث بالا رفتن سطح مايع و لبريز و پاشيده شدن آن به محيط اطراف مي گردد   ( Boil over ) . بنابراين بايد از هر گونه ورود آب در هنگام اطفاي حريق مخازن به درون آنها خودداري نمود و صرفا بايد جهت خنك نمودن جداره مخزن استفاده نمود . در اكثر مخازن سيستم خنك كننده اسپري آب براي جداره مخزن از سيستم خنك كننده سقف مخزن جداگانه طراحي و از مسيرهاي جداگانه و ولوهاي مجزا استفاده مي شود و در صورت انهدام سقف سريعا بايد جريان آب منتهي به سقف را قطع نمود تا از هرگونه ورود آب به مخزن جلوگيري گردد .

|+| نوشته شده توسط نوید در جمعه دوازدهم مرداد 1386 و ساعت 9 PM  
 اطفائ آتش مخازن پروپان

در زمان اطفائ آتش مخازن پروپان؛ همواره احتمال انفجاری با نام انفجار ابر بخارات مایع در حال جوشش boiling liquid expanding vapor explosion BLEVE وجود دارد. جهت کاهش این ریسک  آتش نشانان باید به توصیه های زیر توجه کنند:

1- اطفای آتش باید از حداکثر فاصله ممکن صورت بپذیرد و حتی الامکان از نازلها و مانیتورهای ثابت که نیاز به نفر ندارند استفاده شود.

2- مخزن را با مقادیر بسیار زیاد آب تا زمان اطفای کامل مخزن خنک نمایید.

3-آب را به طور مستقیم به محل نشت گاز یا ادوات ایمنی نصب شده بر روی مخزن نگیرید چون ممکن است باعث یخ زدگی شود.

4- در صورت افزایش صدای نشت از ادوات ایمنی نصب شده بر مخزن یا مشاهده تغییر رنگ مخزن سریعا محل را ترک نمایید.

5- در آتش های بزرگ از این نوع سعی در استفاده از ادوات ثابت شود و بهتر است بعد از نصب این ادوات مخزن را تا زمان سوختن کامل محتویات آن به حال خود رها کنید.

6- آگاه باشید که در هنگام وقوع پدیده انفجار ابربخارات تکه های مخزن ممکن است به هر سمتی پرتاب شود .لذا نباید محوطه خارج ازدایک مخزن محل امن در نظر گرفته شود.

|+| نوشته شده توسط نوید در چهارشنبه دهم مرداد 1386 و ساعت 11 PM  
 آتش سوزی در جنگلهای یونان(ایرنا)

NewPic.ir Free Photo Sharing    NewPic.ir Free Photo Sharing 

آتش سوزي كه از چندي پيش در سراسر يونان بطور بي‌سابقه‌اي در جريان است، همچنان حادثه مي‌آفريند.
بر اساس گزارش رسانه‌هاي همگاني يونان، روز چهارشنبه علاوه بر فعال بودن صدها حريق در مناطق مختلف يونان، آتش سوزي مهيبي در جريره "كفالونيا" واقع در جنوب غربي اين كشور نيز شروع شده و تاكنون تعداد زيادي از منازل مسكوني در آتش سوخته و يك نفر جان خود را از دست داده است.

بر اثر اين آتش سوزي، هم اكنون تعداد زيادي از روستاهاي اين جزيره در محاصره آتش قرار دارند و مسوولان در تلاش براي نجات جان مردم هستند و تا كنون توانسته‌اند افراد زيادي را از محل خارج كنند.

در همين حال، در مناطق ديگر يونان نيز روز چهارشنبه آتش سوزيها به روستاهاي زيادي سرايت كرده و مردم وحشت زده منازل خود را ترك مي‌كنند.

هيات دولت يونان روز سه شنبه براي مقابله با آتش سوزيها، جلسه‌اضطراري تشكيل داد و در اين جلسه درمورد نحوه مهار آتش، بحث و تبادل نظر شد.

دراين جلسه تصميم گرفته شد كه تعداد هزار و ‪ ۳۰۰‬آتش نشان به صورت موقت استخدام شوند و از نيروهاي مردمي براي مقابله با آتش سوزي استفاده شود.

در اين جلسه همچنين تصميم گرفته شد كه مراقبت‌هاي هوايي از جنگلهاي كشور توسط هواپيماهاي ارتش و نيروهاي آتش نشاني به عمل آيد و گشت زني توسط نيروهاي آتش نشاني افزايش يافته، بصورت ‪ ۲۴‬ساعته انجام گيرد.

در همين حال، "يورگوس پاپااندرئو" رييس حزب سوسياليست پاسوك كه دومين حزب بزرگ اين كشور مي‌باشد، از رييس جمهوري اين كشور خواسته است تا جلسه‌اي با حضور روساي احزاب اين كشور براي مقابله با آتش سوزيها، تشكيل دهد.

|+| نوشته شده توسط نوید در پنجشنبه چهارم مرداد 1386 و ساعت 1 AM  
 ایستگاه من petzone fire department

NewPic.ir Free Photo Sharing

من و همکاران(از سمت راست: مهندس نیسی افسر ارشد، حسینی ،اختری، رستمی، جاویدان، شکاری، مظفری، خودم، مهندس جوادی نیا افسر ارشد)

NewPic.ir Free Photo Sharing

تست خودرو آتش نشانی

NewPic.ir Free Photo Sharing

تست ماشین پله دار در کنار حوضچه آب ایستگاه

NewPic.ir Free Photo Sharing

تفریحات سالم بعد از تست( توی آب اسماعیل سروی نژاد)

|+| نوشته شده توسط نوید در چهارشنبه سوم مرداد 1386 و ساعت 11 AM  
 مختصری از آشنایی با انواع خاموش کننده های دستی.
 

خاموش كننده هاي دستي :

NewPic.ir Free Photo SharingNewPic.ir Free Photo Sharing

 

خاموش كننده هاي دستي با توجه به كلاس آتش مورد نظر انواع مختلفي دارند . بر روي كپسول هاي خاموش كننده دستي اغلب نوع آتشي را كه مي توان با آن اطفا كرد با علامت يا نوشته مشخص مي كنند و در بعضي انواع نيز رنگ كپسول نشان دهنده نوع كپسول مي باشد .

انواع كپسول هاي خاموش كننده دستي :

1_ خاموش كننده پودر شيميايي : اين خاموش كننده ها به دو نوع پودر و هوا و پودر و گاز تقسيم مي شوند و در انواع و وزنهاي مختلف موجود مي باشد . نوع پودر و هواي اين خاموش كننده شامل يك كپسول پودر شيميايي مي شود كه عامل خارج كننده آن گاز نيتروژن بوده كه با فشار به درون كپسول پودر تزريق مي شود . فشار سنج كوچك موجود بر روي اين خاموش كننده را مي توان نشانه اين نوع خاموش كننده ناميد . نوع پودر و گاز اين خاموش كننده نيز شامل يك كپسول حاوي پودر شيميايي مي باشد كه عامل خارج كننده آن كه گاز نيتروژن مي باشد بر خلاف كپسول هاي پودر و هوا كه به درون كپسول تزريق مي شد درون يك ظرف كوچك به نام كارتريج به صورت فشرده موجود مي باشد كه با فشار دادن دستگيره آن كارتريج سوراخ شده و گاز درون آن خارج مي شود .علت استفاده از گاز نيتروژن در خاموش كننده ها مايع نشدن اين گاز در فشار بالا مي باشد كه مانع از كلوخه شدن پودر درون كپسول مي شود . كاربرد اين خاموش كننده در آتشهاي كلاس B و C مي باشد . تستهاي مختلفي جهت تست كيفيت و كارآيي پودر ها وجود دارد كه در زير تيتر وار به آن اشاره مي شود :

۱_ تست مشخص كننده تركيبات پودر شيميايي

۲_ تست تشخيص محصولات حاصله از تجزيه پودر در اثر اطفاي

۳_ تست كيفيت اطفاي حريقي پودرها در دماهاي مختلف

۴_ تست تراكم پودر

۵_ تست دانسيته پودر

۶_ تست روان روي پودر    

۷_ تست اندازه گيري ذرات پودر

۸_ تست بررسي واكنش پودر در برابر ارتعاش و تغيير دما

۹_ تست سنجش رطوبت موجود در پودر ها

۱۰_ تست ميزان جذب رطوبت

۱۱_ تست واكنش پودر نسبت به تماس با آب

۱۲ _ تست خاصيت رسانايي پودر

۱۳_ تست هم سازگاري با فوم در استفاده همزمان با يكديگر

2 _ خاموش كننده هاي دي اكسيد كربن : اين نوع خاموش كننده محتوي گاز دي اكسيد كربن بوده كه به صورت مايع درون كپسول قرار دارد و در هنگام خروج از كپسول به علت افت فشار ناگهاني آن سرماي فوق العاده اي پيدا مي كند كه با سرد كردن جسم در حال سوختن آتش را اطفاي مي كند . مشخصه اصلي اين نوع خاموش كننده ها نازل شيپوري آن مي باشد .از اين خاموش كننده در آتش سوزي ادوات برقي و همچنين مايعات قابل اشتعال استفاده مي شود .

3_ خاموش كننده آب : اين نوع خاموش كننده شامل يك كپسول محتوي آب مي باشد كه عامل خارج كننده آن كه گاز نيتروژن است با فشار به درون كپسول تزريق مي شود . در آتش سوزي جامدات اين خاموش كننده بهترين نوع مي باشد .

4_ خاموش كننده فوم : اين نوع خاموش كننده ها محتوي محلولي از آب و كنستانتره فوم ميباشند كه در هنگام خروج از كپسول به صورت كف بر سطح ماده سوختني ريخته مي شود .كاربرد اين خاموش كننده نسبت به ساير خاموش كننده ها كمتر مي باشد اما بهترين خاموش كننده جهت اطفاي مايعات قابل سوختن مي باشد .

 

|+| نوشته شده توسط نوید در یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386 و ساعت 10 AM  
 یک حادثه ( آتش سوزی خط لوله)

 

NewPic.ir Free Photo Sharing

آتش سوزی خط لوله گاز ماهشهر مهر(رمضان)۸۵

NewPic.ir Free Photo Sharing

لودر در حال آماده سازی جهت اطفا

 

NewPic.ir Free Photo Sharing

نگهبان مسبب این حادثه

حادثه در اثر نشت از فلنج یکی از شیرهای گاز و بی احتیاطی نگهبان محل در عدم گزارش نشت و روشن کردن گاز پیک نیکی در اتاقک نگهبانی جهت آماده کردن افطار  بوقوع پیوست . در این حادثه خود نگهبان متاسفانه فوت کردند. آتش با قطع جریان گاز و فروکش کردن آتش اطفا گردید. در این حادثه دو خط لوله گاز در جوار آتش سوزی نیز منفجر شدند. اطفای آتش حدود ۲۴ ساعت به طول انجامید. در این حادثه تیمهای عملیاتی از پالایشگاه آبادان و سازمان منطقه ویژه پتروشیمی (اداره من) و پتروشیمی بندر امام حضور داشتند. متاسفانه یا خوشبختانه من در آن روز مرخصی بودم.توضیحات بیشتر خواستید بفرمایید در خدمتم.

 

|+| نوشته شده توسط نوید در سه شنبه نوزدهم تیر 1386 و ساعت 11 PM  
 تقسيم بندي انواع آتش

آتشها را از نظر نوع ماده در حال سوختن و نحوه اطفاي حريق به چند دسته تقسيم مي كنند :

آتشهاي كلاس A : شامل جامدات قابل اشتعال همچون چوب كاغذ پارچه و .......مي شود .  بهترين شيوه جهت اطفاي اينگونه مواد استفاده از آب مي باشد .

آتشهاي كلاس B : شامل مايعات و گازهاي قابل اشتعال همچون بنزين گاز بوتان و ...... مي باشد . كه بهترين شيوه جهت اطفاي اينگونه آتشها استفاده از فوم جهت مايعات قابل اشتعال و پودر شيميايي جهت گازهاي قابل اشتعال مي باشد .

آتشهاي كلاس C : شامل آتش سوزي وسايل برقي همچون كامپيوتر تابلوهاي برق و ........ بوده كه از گاز دي اكسيد كربن مي توان جهت اطفاي آن استفاده كرد .

آتشهاي كلاس D : شامل فلزات قابل اشتعال همچون منيزيم پتاسيم و ....... مي باشد . اين مواد بيشتر در آزمايشگاهها موجود مي باشند كه از پودر خشك شيميايي و مواد ضد تركيب جهت اطفاي اينگونه مواد استفاده مي شود .

آتشهاي كلاس G : شامل آتش سوزی مایعات سنگین همچون قیر و روغنهای شنگین.استفاده ازآب به طور مستقیم در اطفای این مواد می تواند خطر ساز باشد.

 

|+| نوشته شده توسط نوید در دوشنبه هجدهم تیر 1386 و ساعت 10 PM  
 :آتش‌ نشان‌ زخمي‌ را بخاطر پول‌ در بيمارستان‌ نپذيرفتند

:آتش‌ نشان‌ زخمي‌ را بخاطر پول‌ در بيمارستان‌ نپذيرفتند

اعتماد:مسوولان‌ يك‌ بيمارستان‌ در كرج‌ مامور مجروح‌ آتش‌نشاني‌ را بخاطر پول‌ بستري‌ نكردند. به‌ گزارش‌ ايسكانيوز، روز يكشنبه‌ بر اثر آتش‌ سوزي‌ در سه‌ راه‌ انبار  نفت‌ كرج‌ 23 آتش‌ نشان‌ با 13 خودروي‌ ويژه‌ به‌ محل‌ حادثه‌ رفتند و بعد از 150 دقيقه‌ شعله‌هاي‌ سركش‌ را مهار كردند. در اين‌ ميان‌ زانوي‌ يكي‌ از آتش‌ نشانان‌ بشدت‌ زخمي‌ و روانه‌ بيمارستان‌........ شد اما مسوولان‌ بيمارستان‌ او را نپذيرفتند و ابتدا پول‌ خواستند. سرانجام‌ آتش‌ نشان‌ زخمي‌ كه‌ از درد به‌ خود مي‌پيچيد به‌ اجبار به‌ يك‌ بيمارستان‌ ديگر كرج‌ منتقل‌ شد و تحت‌ درمان‌ قرار گرفت‌.

|+| نوشته شده توسط نوید در یکشنبه هفدهم تیر 1386 و ساعت 3 AM  
 مرگ ۹ آتش نشان فداکار

  به گزارش آسوشيتدپرس، شامگاه دوشنبه گذشته با گزارش آتش سوزي گسترده اي در فروشگاه مبل  (Sofa Super Store) و انبار مجاور آن در شهر چارلستون ایالت کارولینای جنوبی آمریکا، تيم هاي ويژه‌اي از آتش نشانان به محل حادثه رفته و يكي از بزرگترين عمليات هاي اطفاي حريق را آغاز كردند.گروه هاي آتش نشان در 2 شاخه به فعاليت پرداختند، گروهي از آنها از بيرون ساختمان به آتش حمله ور شده و عمليات مهار آتش را هدايت كردند، اما  گروه 11 نفره اي براي خاموش كردن شعله‌هاي سركش آتش و نجات افراد احتمالي كه ممكن بود در داخل فروشگاه باشند قدم به داخل فروشگاه گذاشتند تا از داخل آتش را مورد حمله قرار داده و مهار كنند.اما 9 مامور آتش نشان لحظاتي بعد از آنكه موفق به نجات 2 كارمند فروشگاه شدند، در ميان شعله‌هاي آتش محاصره شدند، ريزش سقف  راه عبور آنها را بسته بود، به اين ترتيب از گروه 11 نفره ماموران تنها 2 آتش نشان موفق به نجات جان خود شدند و بقيه در تله آتش جان باختند.

جهنمي از آتش

بنا بر گزارش ها مرگ اين 9 آتش نشان، پس از حادثه حمله به برجهاي دوقلوي سازمان تجارت جهاني در 11 سپتامبر 2001 مرگبارترين حادثه براي آتش نشانان آمريكا  به شمار مي رود.شهردار شهر چارلستون اين حادثه را فاجعه ای در ابعاد عظیم توصیف مي كند كه باعث مرگ 9 آتش نشان فداكار شده است.در همين حال شاهداني كه در صحنه آتش سوزي حضور داشته اند آن را به گردبادي از شعله هاي آتش تشبيه كرده اند كه ارتفاع آن تا 9 متر مي رسيده است و  در مدت كوتاهي تمامي فروشگاه و انبار آن را طعمه خود كرده و سرانجام با  فروريختن سقف فروشگاه مبل باعث حادثه مرگبار براي آتش نشان‌ها شده است.

حادثه عمدي نيست

با مرگ اين 9 نفر كه شوك سنگيني را بر كاروليناي جنوبي وارد كرد، تحقيقات براي يافتن علت شروع آتش سوزي مرگبار آغاز شد،  پليس كارولينا در جريان تحقيقات بايد هر 2 فرضيه عمدي و غير عمدي بودن آتش سوزي را مورد بررسي قرار مي داد، به اين ترتيب با كمك متخصصان آتش‌نشاني بررسي‌ها  دراين باره آغاز شد.

كارآگاهان در نخستين مرحله به بررسي نخستين مكاني كه آتش سوزي از آن آغاز شده بود دست زده و دريافتند آتش سوزي از محوطه پشتي و انبار فروشگاه مبلمان آغاز شده است اما به خاطر آنكه انبار فروشگاه پر از لوازم سوختني بوده،  به سرعت گسترش پيدا كرده است.

اين بررسي ها نشان مي داد محوطه پشتي فروشگاه محلي بوده كه كارگران در زمان استراحت خود براي سيگار كشيدن به آنجا مي‌رفته اند و  ممكن است علت اصلي آتش‌سوزي انداختن ته سيگاري بر روي زمين پوشيده از لوازم قابل اشتعال فروشگاه باشد.

در همين حال تحقيقات از مسئولان آتش نشاني درباره  فرستادن آتش نشانان به  اعماق جهنم آتش‌آغاز شده است تا مشخص شود كه آيا بررسي هاي دقيق در اين باره صورت گرفته يا يك اشتباه باعث فرستادن آنها به كام مرگ شده است.

اسامی و سابقه کاری آنها:

 • Capt. William "Billy" Hutchinson, 48 (30 years

  NewPic.ir Free Photo Sharing

 • Capt. Mike Benke, 49 (29 years

  NewPic.ir Free Photo Sharing

 • تجربه Capt. Louis Mulkey, 34 (11½ years

  NewPic.ir Free Photo Sharing

 • تجربه Engineer Mark Kelsey, 40 (12½ years

  NewPic.ir Free Photo Sharing

 • تجربه Engineer Bradford "Brad" Baity, 37 (9 years

  NewPic.ir Free Photo Sharing

 • Assistant engineer Michael French, 27 (1½ years 

  NewPic.ir Free Photo Sharing

 • Firefighter James "Earl" Drayton, 56 (32 years

  NewPic.ir Free Photo Sharing

 • Firefighter Brandon Thompson, 27 (4 years

  NewPic.ir Free Photo Sharing

 • Firefighter Melven Champaign, 46 (2 years

  NewPic.ir Free Photo Sharing
 • |+| نوشته شده توسط نوید در یکشنبه هفدهم تیر 1386 و ساعت 3 AM  
   آنچه یک آتش نشان باید بداند

  آنچه یک آتش نشان باید بداند

  سلام  بر آتش نشانان عزیز کشورم . عزیزانی که در هر کجای دنیا و تا حدودی در ایران همه غبطه جایگاه و مقام آنها را می خورند. عزیزانی که کارشان آمیخته با عشق و فداکاری است ، که جز با عشق نمی توان جان بر کف نهاد و دل به آتش زد. در این نوشته قدری از مطالبی را که در طی 6 سال تجربه و حضور در آتش نشانی منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر و تحقیقاتی که در این زمینه کرده ام را بیان می کنم و انشاالله این مطالب را در صورت علاقه مندی شما عزیزان ادامه خواهم داد .

   

   از آغاز تاسيس سازمانهاي آتش نشاني در كشورهاي پيشرفته جهان كه به چند سده گذشته باز مي گردد وظايف آتش نشانان تنها به خاموش كردن آتش سوزيها در محيط هاي زيست ، بازارها، محلهاي كسب و كار مردم شهرها در كشتزارها خرمنها، انبارهاي علوفه و گاه در روستاها و جنگلها منحصر مي شد .   پس از پيدايش صنايع مختلف و پيچيده و برپايي كارخانجات گوناگون عظيم و گسترده در كنار شهرهاي بزرگ ضرورت ايجاد شاخه اي ديگر از اين پيشه را كه بتواند مسائل و مشكلات چنين كارخانجات صنعتي نو پا را جوابگو باشد بشدت احساس گرديد و بر اين اساس گروهي بنام آتش نشا نان صنعتي ( Industrial firefighters  ) در هر يك از كارخانه هاي صنعتي و تهيه فرآورده هاي شيميايي و پالايشگاههاي نفت و امروزه در مجتمع هاي پتروشيمي بر حسب نيازهاي عملياتي آنها تشكيل گرديد . تاسيس اين شاخه از آتش نشاني صرفا به علت وجود مسافت نسبتا زياد بين كارخانه و مراكز آتش نشاني محلي در شهرها بوده كه امكان دسترسي فوري و بموقع آتش نشانان را به آنها در مواقع اضطراري و ضروري مشكل مي ساخته است و اين مشكلات اغلب تا رسيدن آتش نشانان به محل بروز آتش سوزي منجر به سوختن و انهدام كامل يا بخشي از تاسيسات كارخانه ها مي شده است .

  بدون ترديد بر هيچكس پوشيده نيست كه كليه پيشرفتهاي علمي و فني براي خود داراي اصول  قواعد زبان و فرهنگ خاصي است كه بايد متخصصان كارشناسان و دست اندر كاران اين اصول و قواعد را بياموزند و بطور كامل با زبان و فرهنگ ويژه اين حرفه ها و پيشه ها آشنا شوند . فراگيري اصول  فنون و قواعد كار موجب مي شود كه مجريان آن با بهره گيري از كليه اصول قواعد و فنون بتوانند آن كار را به گونه اي شايسته تر همراه با حداكثر ايمني براي خود و ساير همكاران انجام دهند . برخي از اين فنون و قواعد را مي توان در كلاس درس به طور تئوريك آموزش داد و پاره اي ديگر با اجراي تمرينهاي پيوسته و مداوم در ميدان تمرين آتش نشاني كه امروزه با گسترش شهرها و توسعه صنايع مختلف و پيچيده و تاسيس كارخانجات بسيار بزرگ و گوناگون يكي از با اهميت ترين شاخه هاي علوم و فنون زمان ما را تشكيل داده و در تمام جوامع بشري نياز مبرم به آن شديدا احساس ميشود  نمي تواند از اين قاعده و اصول كلي مستثني باشد و اصول قواعد و فنوني  مسلم را به خود اختصاص داده و در ميان ساير رشته هاي علمي و دانشگاهي از دانش اصول و فنون ظريفي برخوردار مي باشد .

  آتش :

  به فعل و انفعال شيميايي ما بين دو عامل اكسيژن و سوخت كه توليد شعله و حرارت بكند آتش گويند .

   چهار فاكتور اصلي توليد آتش كه به هرم آتش ( يا مربع آتش ) معروفند به شرح زيرند :

  1_ اكسيژن                                                                          

  2_ ماده سوختني

  3_ حرارت                                                               

  4_ واكنشهاي زنجيره اي

  در گذشته عامل واكنشهاي زنجيره اي  ناشناخته بود لذا سه عامل باقي مانده را به مثلث آتش مي شناختند ولي امروزه با درك اين واكنشها و افزوده شدن يك ضلع اصلي ديگر اين مثلث به هرم يا مربع آتش تغيير پيدا كرد . در هنگام آتش سوزي هر يك از اين عوامل يا به عبارتي اضلاع اين مربع را بتوان از بين برد عملا آتش اطفاء گشته است .  براي از بين بردن هر يك از اضلاع اين مربع و در واقع ناكار كردن آتش شيوه هاي گوناگوني وجود دارد . گاه براي اطفاي حريق مي توان دو يا چند عامل را همزمان حذف كرد .

   

  عوامل اطفاي حريق :

  1 _ سرد كردن : در اين حالت با عناصر اطفاء حريقي همچون آب ، دي اكسيد كربن يا فوم دماي ماده در حال سوختن را به زير نقطه اشتعال رسانده و مانع از ادامه سوختن آن مي شويم .

  2_ خفه كردن : در اين حالت با قطع تماس ماده در حال سوختن با هوا عملا مانع از رسيدن اكسيژن به آن شده و اصطلاحا آتش را خفه مي كنيم . پتوهاي نسوز و فوم داراي چنين خواصي هستند .

  3_ گرسنگي دادن : در اين حالت با قطع سوخت و يا خارج كردن مواد سوختني موجود در محل آتش سوزي آتش به مرحله اي ميرسد كه ديگر سوختي جهت ادامه سوختن نخواهد داشت .

  4_ از بين بردن واكنشهاي زنجيره اي : جهت اين امر با استفاده از موادي با خاصيت تركيب پذيري بالا مانع از تركيب راديكالهاي آزاد سوخت با اكسيژن شده و در كار سوختن خلل وارد مي كنيم . از جمله اين مواد مي توان به مونو فسفات آمونيم و بي كربنات پتاسيم اشاره كرد .

   

  عناصر خاموش كننده :

  1 _ آب : آب يكي از اصلي ترين عناصر اطفاي حريقي مي باشد كه كاربردهاي  فراواني در سرويسهاي آتش نشاني دارد . اصلي ترين خاصيت آب در اطفاي حريق خاصيت خنك كنندگي آن مي باشد . از مزيتهاي آن نسبت به ساير عناصر اطفاي حريق در دسترس بودن و ارزاني آن مي باشد . به علت بالاتر بودن جرم حجمي آن نسبت به مايعات قابل اشتعال در آتش سوزي اينگونه مواد از تركيب آن با كنستانتره فوم و يا در حالاتي كه حريقي سطحي داشته باشيم به صورت اسپري مي توان استفاده كرد . 

  2_ فوم : فوم ( يا همان كف در فارسي ) از تركيب كنستانتره فوم با آب و سپس دميدن هوا در آن بوجود مي آيد كه به علت سبكي و دارا بودن جرم حجمي بسيار پايين جهت اطفاي مايعات قابل اشتعال از آن استفاده مي شود . هوايي كه درون حبابهاي فوم تزريق شده است به مانند پتويي سطح مايع در حال سوختن را پوشانده و آن را خفه مي كند .

  3_ پودر هاي شيميايي : پودر هاي شيميايي در انواع مختلف جهت ناكار كردن واكنشهاي زنجيره اي كاربرد دارند . از انواع آن مي توان به مونو فسفات آمونيم بي كربنات سديم و بي كربنات پتاسيم  اشاره كرد . اين پودرها معمولا در كپسول هاي مخصوص آن كه در اكثر مكانها مي توان آنها را مشاهده كرد موجود مي باشند . پودر هاي شيميايي جهت اطفاي مايعات و گازهاي قابل اشتعال كاربرد فراواني دارند .

  4_ دي اكسيد كربن : از اين گاز به علت عدم آلودگي محيط جهت اطفاي حريق لوازم الكتريكي استفاده مي شود . گاز دي اكسيد كربن به صورت فشرده در كپسولهايي كه جهت اين امر در نظر گرفته مي شود وجود داشته و به محض خروج از آنها دماي آن بسيار كاهش يافته و با پايين آوردن دماي ماده در حال سوختن آتش را اطفاء مي كند .

  5_ بخار آب : در مواردي كه نتوان از آب يا هر ماده ديگري با دماي پايين جهت اطفاء استفاده كرد بخار آب مي تواند جايگزين خوبي جهت اين امر باشد . به عنوان مثال مي توان از آتش سوزي لوله هاي درون كوره ها نام برد . استفاده از آب به علت دماي پايين در اين موارد مي تواند باعث گسترش آتش سوزي و خسارات بسيار به كوره ها شود .

   

  این مطالب جزئی از جزوه کارآموزی اینجانب می باشد . ادامه این جزوه در روزهای بعد انشاالله به عرض خواهد رسید . همانطور که ملاحظه فرمودید این مطالب بسیار ابتدایی می باشند و جهت وارد شدن به مطالب تخصصی تر به ما سر بزنید انشاالله سر فرصت. ما را از نظراتتان بی بهره نگذارید. باتشکر.

      

   

  |+| نوشته شده توسط نوید در شنبه شانزدهم تیر 1386 و ساعت 5 PM